Istorija

O viskas prasidėjo taip…
Pirmieji orientavimosi sporto ,,daigai“ Jurbarke pradėjo dygti dar 1988 m., kuomet savo veiklą pradėjo Vaikų ekskursinė – turistinė bazė (VETB), o jos įkūrėju ir direktoriumi tapo Alvydas Adomavičius. VETB pagrindinė veikla tapo sportinio turizmo (žygių, turiadų, sąskrydžių ir kt.) organizavimas, tačiau neretai į turistinių renginių programą būdavo ,,įpilama“ ir sportinio turizmo elementų, t.y. OS trasų įveikimas. Dažniausiai tai būdavo kaip turistinių sąskrydžių sudedamoji dalis. 1988 metais spalio 30 dieną 8 Jurbarko miesto moksleiviai pirmą kartą dalyvavo orientavimosi sporto varžybose.
Jurbarkiškiai pradėjo dalyvauti ir respublikinėse orientavimosi sporto varžybose.
1990 m. vaikų ekskursinė-turistinė bazė buvo įjungta į naujai suformuotą moksleivių nepamokinės veiklos centrą (MNVC), kuriame veikė orientavimosi sporto – turistų būrelis, kurio vadovu tapo A. Adomavičius.
1991 m. balandžio 20d. Palėkiuose įvyko jau II-osios Jurbarko rajono moksleivių orientavimosi sporto pirmenybės, kuriose dalyvavo 13 vaikų amžiaus bei 22 jaunučiai pradedantieji sportininkai.
1992 m. vasario 2d. net 30 Jurbarko MNVC narių Šiaulių apylinkėse (dabartinis Juodlės ežero žemėlapis) dalyvavo Lietuvos moksleivių orientavimosi sporto žiemos pirmenybių atrankinėse varžybose.
Ypač įsimintina buvo kelionė dviračiais į respublikos moksleivių OS rudens pirmenybių atrankines varžybas Inkakliuose (Šilutės raj.), kai net 34 MNVC orientavimosi sporto – turistų būrelio nariai ,,nušovė net 2 zuikius“: dalyvavo 3 dienų dviračių žygyje bei OS varžybose. Tai bene vienintelis toks atvejis tuometėje Lietuvoje, kuomet į varžybas įvairiausiais dviračiais atvyksta vaikai.
1992 m. taip pat buvo dalyvaujama Lietuvos moksleivių OS žiemos finalinėse varžybose Ignalinoje, Žemaitijos taurės varžybose Kuršėnuose. Įdomu tai, kad jau tais metais buvo skaičiuojami sportiniai reitingai, organizuojamos naujų narių ,,krikštynos“.
Pažymėtina ir tai, kad ,,atsidarius sienoms“ 1992 m. pabaigoje vadovas Laimonas Morlencas, Andrius Čioraitis ir dabar jau Amžiną Atilsį Giedrius Veštortas pirmą kartą pabuvojo tarptautinėse varžybose Pietų Švedijoje (kartu su Šilutės orientacininkais).
,,Lūžio“ metais tapo 1993-ieji. Startavę Kauno miesto žiemos OS čempionate bei atstovavę įkurtam klubui ,,Žygeivis“ Lietuvos orientavimosi slidėmis čempionate Palūšėje, gausi jurbarkiečių delegacija kovo pradžioje išvyko į ,,PAN ONOS“ tarptautines varžybas Švedijoje, o kovo pabaigoje – į ,,SPRING CUP‘93“ Danijoje.
1993 m. pradėjo ryškėti kai kurie jurbarkiečių pasiekimai. Stabiliais rezultatais pasižymėjo Renata Kėžinaitytė, Lijana Januškevičiūtė, Vytautas Buivydas, Darius Petrauskas, Povilas Žiauka, Tomas Reičiūnas. Bene labiausiai atsiskleidė Mariaus Venskaus gabumai, kuris moksleivių pusfinalinėse varžybose Prienuose buvo dešimtas, o finaluose – septynioliktas. 1993 m. Jurbarko orientacininkai atstovaudami tiek moksleivių NV centrą, tiek OK ,,Žygeivis“ dalyvavo jau daugelyje Lietuvoje vykdomų varžybų, įskaitant ir Vilniaus bei ,,TAKO“ daugiadienes. Įdėtas pavasario – vasaros ciklo triūsas pagaliau ,,atnešė“ ir pirmuosius prizinius ,,vaisius“. Štai rugsėjo mėn. Jūrės miške ,,Javonio“ taurės prizininkais tapo Lijana Januškevičiūtė (2v., M14), Zaksas (1v., V12) ir Jurbarko komanda, iškovojusi 3-ią vietą. Lietuvos moksleivių OS rudens pirmenybių atrankinių varžybų Vakarų zonoje trečia buvo L. Januškevičiūtė (M14), o ,,Žemaitijos taurės“ varžybose Telšiuose Jurga Grubliauskaitė bei Renata Kėžinaitytė iškovojo 2-ą bei 3-ą vietas (M14). Iš viso per 1993 metus Jurbarko orientacininkai dalyvavo 17 varžybų, iš jų – 3-se tarptautinėse. Sudarytose absoliučių reitingų skaičiuotėse pirmavo L. Januškevičiūtė (462 taškai) ir P. Žiauka (743 taškai).
1994 metais, baigęs kūno kultūros institutą, darbinę veiklą Jurbarke pradėjo buvęs Lietuvos OS jaunimo rinktinės narys Audrius Tirlikas, kuris vedė orientavimosi sporto būrelio užsiėmimus – treniruotes tuometėje 1-oje vidurinėje mokykloje. Iš jo ugdytinių tarpo vėliau Remigijus Vilkaitis tapo geru lengvaatlečiu, baigė LKKA.
Netrukus savo egzistavimą baigė OK ,,Žygeivis“, o estafetę perėmė OK ,,Karšuva“. Šio klubo pirmininku tapo A.Tirlikas.
1994 metais Jurbarko orientacininkai dalyvavo 12 varžybų, iš jų – vieneriose užsienyje, t. y. ,,Spring Cup’ 94″ Danijoje.
Audrius Tirlikas nubraižė bei išleido pirmąjį Jurbarko OS istorijoje sportinį žemėlapį ,,Mituvos kilpa“ (M 1:10000).
1995 metais tikraisiais klubo ,,Karšuva” nariais jau buvo 29 asmenys, o kandidatais į narius ­- dar 14. Balandžio mėn. buvo organizuota įsimintina stovykla Vilkijoje. Teko išsivalyti mums suteiktą namelį prie girininkijos ir jame gyventi. Apsipirkti tekdavo kulniuoti į miestelį apie 4 km, po to – atgal, ir tai tuo metu nesudarydavo didesnių problemų. 1995 metais kovo 26 dieną įvyko pirmosios OSK “Karšuva” organizuotos varžybos – Jurbarko miesto pavasarinės orientavimosi sporto varžybos. Šios varžybos buvo ,,Pavasario žibuoklių” pradininkės.
Kiekvienais metais būdavo skaičiuojami įvairūs reitingai, vedama įmantri lankomumo apskaita, o į orientacininkų krepšininkų turnyrus susirinkdavo apie 50 dalyvių, kurie, savo ruoštu padalinti į komandas pagal gyvenamąją vietą, aršiai pakovodavo. Jau vien tuometiniai komandų pavadinimai daug ką pasako: “Centras”, “Naujamiestis”, “Vakarai”,”Kremlius”. Įsimintina ir tai, jog 1995 m. moksleivių sporto žaidynėse 3-iąją komandinę vietą iškovojo Naujamiesčio vid. m-klos berniukų komanda, kuriai atsovavo “legendariniai” sportininkai Gediminas Bandza, Povilas Žiauka, Mindaugas Ilgevičius, Kęstutis Lapinskas, Regimantas Januškevičius. Merginų ,,padangėje” tuo metu labiausiai spindėjo Aistės Juškytės, Kristinos Puniškytės, Lijanos Januškevičiūtės, Jurgitos Bložytės, Agnės Daukšaitės pavardės.
1996 m. 28 jurbarkiškiai, susibūrę į vieną komandą, pradėjo pergale. Balandžio 13 d. Žiežmariuose buvo iškovota ,,Javonio” taurė. Tais metais orientavimosi sportas buvo ,,permestas” į sporto mokyklą (SM) ir Alvydas Adomavičius pagaliau galėjo save vadinti treneriu. Dalyvavę visose pagrindinėse Lietuvos varžybose 8 jurbarkiškiai sezoną baigė tolimojoje Vengrijoje, ,,Spartakuso taurės” varžybose, vieninteliai atstovavę Lietuvą.
Labai sėkmingai buvo pradėti 1997 metai, kuomet sausio 11 dieną Suginčiuose (Molėtų raj.) žymiąjame bėgime aplink Želvos ežerą savose distancijose iš daugybės dalyvių nugalėjo Tomas Kliukas, Gediminas Bandza, o Ieva Kapturauskaitė bei Roberta Merkelytė nugalėjo jauniausių mergaičių tarpe. Tais metais ypač atsiskleidė Ievos Kapturauskaitės talentas. Kaip sakė daugelis, – tai buvo mergaitė, pašaukta šiam sportui. Paskelbtuose Lietuvos moksleivių atrankos (3 turai) į čempionatą koeficientuose M12 grupėje Ieva Kapturauskaitė lenkė artimiausią konkurentę solidžiausia persvara visų grupių lyderių tarpe. Reikia pripažinti, kad tai buvo ,,lūžio metai” trofėjų atžvilgiu, nes po to kiekvienas naujas sportinis sezonas ,,atnešdavo” naujų čempionų ar prizininkų.
1997 metais taip pat buvo sudarytas ranka braižytas Kalnėnų žemėlapis (autorius V. Pikturna, M 1:15000) bei jo pagrindu rugsėjo 6 d. vykdytas Jurbarko atviras čempionatas, į kurį susirinko rekordinis tuo metu Jurbarke dalyvių skaičius. Pažymėtinas staigus ir kokybiškas jurbarkiečių moksleivių meistriškumo kilimas. Tai liudija, kad ir Telšių raj. vykęs Lietuvos OS čempionatas, iš kurio Ieva Kapturauskaitė parsivežė tris visų spalvų medalius, Lijana Karpytė ir Giedrė Bastytė – sidabro (estafetėse) Vitalijus Bauža – bronzos (sprinte), o Tomas Kliukas liko 4-oje vietoje (taip pat sprinte). Bronzos medaliais pasipuošė ir jaunės merginos(M18) estafetėse: Kristina Puniškytė, Aistė Juškytė ir Lijana Januškevičiūtė.
1998 metais Jurbarko orientavimosi sporto padangėje pradėjo “šmėkščioti” naujos pavardės – Justė Beresnevičiūtė, Audrius Jovaršas, Karolis Genys, Deividas Barauskas, Daivaras Genys, Donatas Mačinskas, Rokas Paulauskas, o Lijana Karpytė, Roberta Merkelytė, Ieva Lukošiūtė, Monika Juzėnaitė jau skynė laurus. 1998 metais OSK “Karšuvai” pradėjo vadovauti pirmininkas Alvydas Adomavičius.
1999 metais Audrius Tirlikas V21 pagrindinėje grupėje Lietuvos sprinto čempionate iškovojo 15 vietą. Labiausiai jurbarkiškiai moksleiviai nustebino tuo metu dar egzistavusiose Lietuvos stipriausių moksleivių pirmenybėse Vilniuje į kurias patekdavo tik patys griausi jaunieji orientacininkai pagal reitingus. Šiose varžybose į šešetukus pateko Aivaras Pažereckas, Daivaras Genys, Audrius Jovaršas, Gustė Baužytė, Kristina Puniškytė. Tais metais ypač džiugino vyrukai. Atsiskleidė Aivaro Pažerecko talentas, kuris parsivežė auksą iš vasaros čempionato Zarasuose V12 grupėje, o V14 grupėje Daivaras Genys ir Audrius Jovaršas atitinkamai iškovojo sidabrą ir bronzą.
2000 metais stipriausių moksleivių kolektyvo bei trenerio vardui laimėti konkurse Alvydas Adomavičius laimi 2-ą vietą, o Jurbarko SM išsirikiuoja iškart po didžiųjų miestų ir Telšių. Niekas jau nesistebi, matydami jurbarkiečių pavardes metų reitingų dešimtukuose: Ieva Aniulytė (3v.) ir Rytė Pažereckaitė (5v.) M12 grupėje, Inga Juknevičiūtė (6v.) ir Gustė Baužytė (8v.) M14 grupėje, Roberta Merkelytė (5v.) ir Ieva Lukošiūtė (7v.) M16 ir Kristina Puniškytė (6v.) M18 grupėse. Sušmėžuoja naujos Arūno Matelio, Pauliaus Kiliotaičio pavardės. 2000 metais moksleivių vasaros čempionate Aukštadvaryje Lietuvos čempione antrą kartą tampa Ieva Lukošiūtė, tik šį kartą solidesnėje M16 grupėje. Jaunesniosios sesers Justės pėdomis pradeda žygiuoti Eglė Beresnevičiūtė, iš pastarojo čempionato parsivežusi sidabrą estafečių varžybose M16 grupėje (kartu su Ieva ir Roberta Merkelyte).
2001 metų sezonui sudaromi nauji Žirniškių ir Kaskalnio žemėlapiai bei Jurbarke pirmą kartą vykdomas Lietuvos orientavimosi sporto čempionatas. Lietuvos stipriausių moksleivių trenerių konkurse A. Adomavičius vėl iškovoja 2-ą vietą, Jurbarko moksleivių kolektyvų tarpe – vėl septintas. Skirtinguose moksleivių čempionatuose (vasaros, rudens) auksą ir sidabrą skynė Irma Šiaulytė (M12), Daivaras Genys (V16), Justė Beresnevičiūtė (M16).
2002 metais Lietuvos stipriausių moksleivių kolektyvų konkurse Jurbarko SM iškopia į prizinę 3-ąją vietą, nusileisdama tik gigantams Kauno SM Gajai ir Vilniaus SM Sietynui. A. Adomavičius moksleivių trenerių tarpe eilinį kartą – 2-as. 2002 metai – Justė Beresnevičiūtės sezonas – tikrąja to žodžio prasme. Perėjusi į jaunių merginų M18 grupę Justė atsiduoda sportui. Talentingos sportininkės rezultatų neilgai reikėjo laukti,- moksleivių čempionate Plateliuose – auksas ir bronza, 4-oji vieta Lietuvos čempionato ilgojoje trasoje net jaunimo M20 grupėje. Justė pradeda atstovauti ir Lietuvos rinktinei. Tais pačiais metais pradeda ryškėti ir dvynių Aidos bei Ievos Aniulyčių ,,veidai” . Sesės pasipuošia skirtingų čempionatų bronza. Stabiliai, tapdamas įvairių varžybų prizininku, dalyvauja Daivaras Genys.
2003 metais naujame Šilinės žemėlapyje vykdomos tradicinės ,,Pavasario žibuoklės”. Geriausių moksleivių reitingų dešimtukuose figūruoja Justė Beresnevičiūtė, Irma Šiaulytė, Daivaras Genys. Galbūt simboliškai 2003-uosius galima pavadinti Irmos Šiaulytės metais, kuri pradeda ,,skinti” prizines vietas įvairiose varžybose, patenka į Lietuvos rinktinę. Sesučių pėdomis į mūsų ,,padangę” atsėlina Domas Beresnevičius. Na, o svarbiausia, kad Jurbarke 2003 m. vyksta grandiozinis renginys – prestižiškiausios Lietuvoje tarptautinės varžybos – ,,TAKAS- 2003”. Buvo sudaryti ar atnaujinti 6 žemėlapiai. Modulis (treniruotės) vyko atsinaujinusioje Mituvos kilpoje, o pačios varžybos – Žirniškiuose, Gelgaudiškyje, Švarcgiryje, Kaskalnyje, Kalnėnuose. Sulaukėme per 600 dalyvių iš 12 šalių. Nuo 2003 metų sausio mėnesio OSK “Karšuvai” vadovavo prezidentas Mantas Kraučenkovas.
2004 m. skelbiamuose Lietuvos vaikų, jaunučių, jaunių ir jaunimo rinktinių kandidatų sąrašuose matome Justės Beresnevičiūtės (M20), Irmos Šiaulytės (M16), Aidos ir Ievos Aniulyčių (M14), Edgaro Grabausko (V14) pavardes. Rimčiau pradeda sportuoti, bei rodyti stabilesnius rezultatus Giedrius Jokubaitis, Tomas Eigertas, Modesta Genytė. Dvynės Aniulytės patenka į M14 rinktinę. Lietuvos jaunių, jaunučių, vaikų čempionate Pabradėje labai sėkmingai dalyvauja mergaitės; M14 komanda tampa čempionėmis, Justina Jonaitytė (M12) asmeninėse varžybose iškovoja sidabrą, o su komandos draugėmis estafetėse – bronzą. Vėliau Alytuje vykusiame sprinto čempionate Ieva ir Aida Aniulytės iškovoja 2-ą ir 3-ą vietas. Įdomų ir nestandartinį variantą organizatoriai pasirenka 2004 metų ,,Pavasario žibuoklėse”, kuomet dalyviams reikėjo perbėgti iš Šilinės į naująjį ,,Panemunės pilies” žemėlapį, taip įveikiant 2 trasas.
Jeigu jau keletą metų nominavome sportininkų asmenybėmis, tai 2005 metai galėtų būti įvardinti kaip Edgaro Grabausko metai. Pirmą kartą jurbarkietis laimi tarptautines prestižines ,,Vilniaus daugiadienes”. Šiose 3-jų dienų tradicinėse varžybose Edgaras nugalėjo V14 grupėje. Kiek anksčiau, gegužės 8 dieną Žirniškių miške vykusiose Lietuvos moksleivių žaidynėse orientavimosi sporto varžybose 1-ąją vietą ir taurę laimi Jurbarko A. Giedraičio Giedriaus gimnazijos merginų komanda. Vyksta Jurbarko masinės, kurių pagrindinis organizatorius – A.Tirlikas. Lygiagrečiai jurbarkiečiai dalyvauja ir Šiaulių azimutuose. Pastangos netrukus atneša ,,vaisių”. Aukštadvaryje vykusiame Lietuvos moksleivių vasaros čempionate sidabro ar bronzos medaliais puošėsi Edgaras Grabauskas, Sandra Vasilevičiūtė, Ieva Aniulytė, M16, M12 ir V14 komandos. Gausia palyda jurbarkiečiai dalyvauja ,,TAKAS – 2005” Klaipėdoje ir Neringoje, pirmą kartą vyksta į Latviją, į ,,KAPA-2005”. Aida Aniulytė iškovoja 2-ąją vietą prestižinėse varžybose ,,Lietuvos Taurė”, vykusiose 2005 metais. Pasaulio jaunimo OS čempionato vietovėje – Druskininkuose.
Informaciją parengė: Alvydas Adomavičius ir Algirdas Genys